Tanıtım

Ekoloji ve Çevre Biyolojisi Anabilim Dalı, günümüzde ekoloji ve çevre bilimleri konusunda araştırma ve eğitim faaliyetinin yürütülmekte olduğu bir birim konumundadır. Ekoloji ve Çevre Biyolojisi Anabilim Dalı’nda ağırlıklı olarak; Fitososyoloji, Sintaksonomi, Sinekoloji, Flora, Fitocoğrafya, Populasyon ve Kommünite Ekolojisi, Ekosistem Ekolojisi, Bitki Toprak İlişkisi, Stres Ekolojisi, Ekolojik Türleşme ve Filocoğrafya, Biyolojik Çeşitlilik ve Koruma, Koruma Biyolojisi, Ekolojik Modelleme, Ekosistem Planlaması ve Yönetimi, Habitat Sınıflandırması (AB Habitat Direktiflerine Uygun Olarak), Ekolojik Restorasyon konularında çalışmalar yürütülmektedir.

Ekoloji ve Çevre Biyolojisi Anabilim dalının Misyonu, doğal süreçleri analiz ederek çağdaş bilim ve teknolojilerdeki gelişmelere katkıda bulunmayı amaç edinmiştir. Bu amaçla misyonumuz güncel gelişmeleri takip ederek yurdun toplumsal yaşamına, kalkınma-gelişme dinamiklerine, hizmet ve ürün üretim süreçlerine yansıtmak; doğaya ve çevreye tam duyarlı bilim insanları yetiştirmek; bilimde ileri ulusların oluşturduğu uluslararası platformlarda konumlara erişmektir.

Ekoloji ve Çevre Biyolojisi Anabilim dalının Vizyonu, doğanın dinamikleri ile günümüzün gereksinimleri arasında paralellik kurarak, geleceğe dair öngörüler doğrultusunda, ekoloji ve çevre biyolojisi alanında geniş bir yelpaze oluşturmaktır.

Anabilim Dalında Yürütülen Çalışmalarla İlgili Anahtar Kelimeler: Fitososyoloji, Sintaksonomi, Sinekoloji, Flora, Fitocoğrafya, Populasyon ve Kommünite Ekolojisi, Ekosistem Ekolojisi, Bitki Toprak İlişkisi, Stres Ekolojisi, Ekolojik Türleşme ve Filocoğrafya, Biyolojik Çeşitlilik ve Koruma, Koruma Biyolojisi, Ekolojik Modelleme, Ekosistem Planlaması ve Yönetimi, Habitat Sınıflandırması, Ekolojik Restorasyon