♦ Engellilere Yönelik Olanaklar

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 20 Haziran 2006 tarihli “Yükseköğretim Kurumları Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Yönetmeliği” gereği Eylül 2008 yılında Engelsiz Ankara Üniversitesi Birimi kurulmuştur. Çalışmalarını 2008-2012 yılları arasında Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak yürüten Engelsiz Ankara Üniversitesi Birimi 2013 yılından itibaren Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak hizmet vermektedir.

Engelsiz Ankara Üniversitesi Birimi’nin amacı, Ankara Üniversitesi’nde öğrenim gören engelli öğrenciler ile akademik ve idari personelin gereksinimlerini karşılamak, üniversitede düzenlenen tüm etkinliklere tam katılımlarını sağlamak, akademik ve sosyal başarılarını artırmaktır. Birim Ankara Üniversitesi’nde engellilik konusundaki farkındalığı arttırmayı da hedeflemektedir.

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde engelli öğrencilerin rahatça ulaşabileceği yürüme yolları ve tüm kampüs içerisinde rahatça dolanımlarını sağlayacak alt yapı mevcuttur. Bunlara ilave olarak engelliler için tahsis edilmiş engelli otoparkı, bina dışı merdivenlerin yanında rampalar ve bina içi merdivenlerin yanında koltuklu merdiven asansörleri bulunmaktadır.

About Sevgi Ertuğrul Karatay

Doç.Dr. Sevgi ERTUĞRUL KARATAY Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Web Sayfası Yöneticisi